ДЕ РОЗМІСТИТИ ПЛАН ЕВАКУАЦІЇ
Плани евакуації розміщують так, щоб вони були помітними й доступними для користувача:
- на кожному поверсі біля виходів;
- поряд з ліфтами, сходами;
- у готельних номерах та кімнатах гуртожитів;
- в приміщеннях з одночасним перебуванням 50 і більше осіб, наприклад зал ресторану, торгівельний зал, конференц-зал, актовий зал, фойє і зал театру, кінотеатру тощо.
Правила пожежної безпеки в Україні, які вимагають розробку планів евакуації, не встановлюють іх кількість. Отже кількість визначається для кожного об'єкту окремо з урахуванням його розмірів, планувань, наявних маршрутів евакуації тощо. Рекомендується в перше чергу орієнтуватися за кількістю евакуаційних виходів із будівлі (з поверху), проте для невеликих об'єктів (поверхів) з двома виходами може бути достатньо одного плану евакуації.
Із положень розділу 10 ДСТУ 7313:2013 можливо визначити, що якщо поверх площею більше ніж 1000 м.кв, або поверх має стіну (перегородку), що розділяє його на дві або більше частин, які мають свої окремі евакуаційні виходи, то знадобиться два та більше планів евакуації на поверх, не враховуючи при цьому плани евакуації для океремих приміщень (локальні). Локальні плани евакуації слід розробляти для номерів готелів, гуртожитків, лікарняних палат, купе пасажирських потягів тощо. Тобто окрім поверхових планів, по одному плану евакуації слід розробляти на кожне з зазначених вище приміщеннь.
Для підвальних, горищних, технічних поверхів необхідність розробки планів евакуації розглядається окремо з урахуванням їх особливостей. Так плани евакуації не має сенсу розробляти для зазначених вище поверхів невеликих за площею та нескладних за плануванням, за умови, що на поверсі непередбачено постійного перебування людей.
Перевіряти плани евакуації треба через регулярні проміжки часу для визначення їх чіткості, помітності, зрозумілості та оновлювати при зміні планувань, функціонального призначення будівлі або приміщення, технології виробництва, при змінах, що стосуються пожежної безпеки. Для навчальних закладів та установ системи освіти України план евакуації та порядок евакуації повинні переглядатися один раз на три роки.
Плани евакуації використовуються під час протипожежого інструктажу та навчання. Також мають проводитися не рідше одного разу на півроку практичні тренування всіх задіяних працівників в ході яких відпрацьовують інструкцію, що визначає дії персоналу із забезпечення безпечної і швидкої евакуації людей та план евакуації.